Leden 2013

Nový rok

9. ledna 2013 v 21:48 | B.

Rok 2013 sotva začal a národ už se vaří. Václav Klaus vyhlásil dílčí amnestii, která začala platit od 2.1. Promíjí tak například tresty osobám, jež mají více, než 70 let, či uděleny nepodmíněné tresty, které nejsou delší jak rok. Prezident uvedl, že se tak rozhodl na základě 20. výročí rozdělení České a Slovenské Federativní republiky a vzniku samostatného Česka.
Bez trestu tak skončí Trpišovský, Pomeje, Rollins, anebo Weigl, jehož dcera byla odsouzena k podmínce za způsobenou smrtelnou nehodu. Když už zprostí viny někoho, kdo ZABIL, proč musí jít tedy tykadlový malíř Roman Smetana do vězení? Nebo například manažer, který ukončil osmiletý útěk, a pak se dostal zásahu amnestie prezidenta Klause.
A tak si říkám - to myslí vážně? Jak k tomu přijdou lidé, kteří se domáhali spravedlnosti, kteří, kvůli někomu, přišli o důležitého člověka - dceru, otce, manžela, kamarádku…? Navíc, když se prokáže, že dotyčný je opravdu viník - pozůstalým se uleví - spravedlnosti bylo učiněno za dost a najednou toto. Je to zoufalé, je to k pláči a ani se to nedá popsat.
Prezident je sice naposledy ve funkci, naposledy říkal novoroční projev, a tohle byl jeho první krok, ale toto rozhodnutí bylo špatné. Pokud někdo spáchal trestný čin, ať už záměrně, či ne, měl by za to pykat a trest přijmout. V dnešní době totiž mnohým svědomí nic neříká.

Nový rok je konečně tady. Konec světa nenastal, lidé jsou stále stejní, nezměnili se, pořád jsme nejspíše v éře železné. Přechod k té zlaté bude běh na dlouhou trať. Televize rok 2013 přivítaly tradičními estrádami, města honosnými ohňostroji. Stejně jako Ostrava. Půl tuna pyrotechniky byla odpálená prvního ledna 2013 v 18:00. Byla to opravdu krásná podívaná, sešlo se 15 000 lidí.

Česko si bude volit už tento víkend svého prezidenta. I já už mám svého kandidáta. Sleduji pravidelně ČT24, čtu rozhovory s kandidáty, takže nebylo těžké si vybrat. Od třetího ledna vysílá dnes jmenovaná veřejnosprávní televize rozhovory s kandidáty, které budou završeny obrovskou diskuzí se všemi. Rozhodnutí každého z nás je subjektivní, tudíž se za své názory nestyďte a buďte subjektivní. Střídání je na čase.